Tarih : 27.06.2020 - 22:17

FUARLAR ÜÇÜNCÜ KEZ ERTELENDİ !

ÖZEL HABER 

COVID-19 salgını nedeni ile Mart ayı ortalarından itibaren iptal edilen fuarlar önce Mayıs sonuna, daha sonra Temmuz ayı başına ertelenmişti. Fuar organizatörleri ve fuar stant firmalarının ağır maddi hasar almasına neden olan bu iptallerin ardından TOBB tarafından oda ve Borsalara gönderilen 25 Haziran tarihli yazı ile fuarlar Eylül ayı başına dek iptal edildi. Yalnızca açık alanda yapılacak fuar etkinlikleri bu kapsamın dışında tutuldu. Üçüncü kez fuar organizasyonlarının iptal edilmesi tüm fuarcılık sektörünü hayal kırıklığına sürükledi. Turizm amaçlı seyahatlerin teşvik edildiği, AVM ve Pazaryerlerinin açık olduğu bir ortamda, ticaretin can damarı fuarlara izin verilmemesi şaşkınlığa sebep oldu. Sektör can çekişirken bir de Ticaret bakanlığı tarafından teşvik paketleri ile sahaya sürülen sanal fuar organizasyonu çabaları sektörün moral gücünü zayıflattı. Sektör temsilcileri; bu erteleme ve iptallerin devam etmesi durumunda 2020 yılı bitmeden telafisi imkansız kayıplara uğrayacaklarını, salgın sonrası ekonomimizin en çok ihtiyacı olduğu dönemde pek çok firmanın organizasyon kabiliyetinin zayıflayacağını ifade ettiler.

 

Üçüncü kez erteleme haberi aşağıdaki yazı ile Oda ve Borsalara bildirildi. 

 

TÜM ODA VE BORSALARA

 

İlgi yazı ile 2020 yılı fuar takviminde yer alan fuarlardan Temmuz ve Ağustos ayında kapalı alandadüzenlenmesi planlananların 1 Eylül sonrası döneme ertelendiği, açık alanda düzenlenmesi planlananların ise alınacak önlemler ve uyulması gereken kurallar çerçevesinde 1 Temmuz itibariyle düzenleneceği bildirilmektedir.

  

Bakanlık tarafından gönderilen "Açık Alanlarda Düzenlenecek Olan Fuarlarda Alınacak Önlemler Ve Uyulması Gereken Kurallar" yazımız ekinde iletilmektedir. Bu kapsamda fuar düzenleyicilerinin karara uyması gerekmekte olup, karara uymalarını teminen gerekli bilgilendirmelerin yapılmasını ve gerekli önlemlerin alınmasını rica ederim.

 

Saygılarımla,

 

Mustafa SARAÇÖZ

Genel Sekreter

 

Öte yandan açık alanlarda yapılan etkinliklere belirli kurallara uyulması şartı ile izin verildi. Aynı yazının ekinde bu kurallar aşağıdaki şekilde sıralandı.

 

AÇIK ALANLARDA DÜZENLENECEK OLAN FUARLARDA ALINACAK ÖNLEMLER VE UYULMASI GEREKEN KURALLAR

 

Dünyada ve ülkemizde yaşanan COVID-19 salgını nedeniyle açık alanda düzenlenecek yurt içi fuarlarda aşağıda belirtilen hususlara riayet edilecektir.

 

1) Fuar alanının tüm giriş ve çıkışları kontrol altına alınacaktır. ( turnike vb.)

 

2) Fuar alanına girişte ve fuar alanında katılımcılar, fuar alanı görevlileri ve ziyaretçiler maske kullanacaktır.

 

3) Fuarı düzenleyen firma tarafından fuar alanına giriş yapan katılımcı, fuar alanı görevlileri ve ziyaretçilerin ateşinin ölçülmesine yönelik tedbir alınacaktır. Ateşi 38 derece üzerinde olanların fuar alanına girişine izin verilmeyecek ve bu kişiler sağlık kuruluşuna yönlendirilecektir.

  

4) Hasta ve hastalık belirtisi gösteren, izolasyonda bulunması gereken katılımcı ve görevliler fuar alanına alınmayacaktır.

 

5) Fuarı düzenleyen firma tarafından fuar alanına girişlerde ve her stantta el antiseptiği bulundurulacaktır.

 

6) Fuar alanında katılımcılar, görevliler ve ziyaretçiler dâhil kişi sayısı her dört (4) metrekareye bir kişi olacaktır.

 

7) Fuar alanına giren ziyaretçi sayısı belirlenerek ziyaretçi kapasitesine ulaşıldığında yeni ziyaretçi alınmayacak ve sosyal mesafe kuralına göre bekletilecektir.

 

8) Fuar alanında stantlar, arasında en 3 metre mesafe bulunacak şekilde yerleştirilecektir.

 

9) Stantların önünde zemine sosyal mesafenin korunmasını sağlayacak işaretler konulacaktır.

 

10) Fuar alanında katılımcılar ve ziyaretçilerin sosyal mesafeye uymasına yönelik tedbirler alınacaktır. 11) Ziyaretçiler fuar alanında sosyal mesafeye uymaları konusunda uyarılacaktır.

 

12) Tuvaletlerde %70 alkollü el antiseptiği bulundurulacaktır.

 

13) Tuvaletlerin zeminleri, klozetler, pisuarlar, lavabolar, musluk ve batarya başlıkları, kapı kolları T.C. Sağlık Bakanlığı’nın ilgili rehberine göre temizlenecektir.

 

14) Tuvaletlerde eksik malzeme olmayacak, devamlı sıvı sabun, tuvalet kağıdı ve kağıt havlu bulundurulacaktır.

 

15) El kurutma fanları kullanıma kapatılacaktır.

 

16) Fuar alanında kurallara uyum denetlenecektir.

Diğer Haberler