Tarih : 26.03.2024 - 17:20

Denizli Mermer Sektörü Çİn Xiamen Fuarı' nda

Dünyanın doğal taş sektöründeki en önemli fuarları arasında yer alan Xiamen Fuarı’na Denizli’den çok sayıda firma katıldı.

 

Doğal taş sektöründe dünyanın en önemli fuarları arasında yer alan Çin’deki Xiamen Fuarı’na Denizlili sektör temsilcileri çıkarma yaptı.

 

Denizli Sanayi Odası’nın firmalar ve temsilcilerle yer aldığı fuarda Zimek Makine, Haymer Mermer, Lima Mermer, Burakhan Mermer, Jura Mermer, Alimoğlu Mermer, Özçınar Mermer, Çelikkol Mermer, Dosbil Soket ve Stone Terroir gibi firmalar yer aldı.

 

Ege İhracatçılar Birliği'nin katılımı ile gerçekleştirilen Xiamen Stone Fair'in açılışında protokol ile birlikte yer alan Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Serter, Guanco Başkonsolosu Kaan Başkurt ve Pekin Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa'ya Çeşm-i Bülbül takdim etti.

 

Fuar ziyaretinde yer alan firmaları fuarda yeni iş bağlantıları kurma fırsatı bulurken mermer sektöründeki yeni teknolojileri incelediler. Heyet Çin’in mermer merkezi Shuito’ya da ziyaret gerçekleştirip buradaki fabrika ve showrumlarda pazar incelemesi yaptı.

 

DENİZLİLİ MERMERCİLER ÇİN’E ÇIKARMA YAPTI

 

Diğer yandan 110 milyon konut fazlasının yer aldığı Çin’de işadamlarının yeni pazarlar bulma girişimi beklentinin altında kaldı. Ülkede konut inşaat sektöründeki durgunluk nedeniyle bu dönemde beklenen düzeyde yeni bağlantıların kurulamadığı kaydedildi.

 

Fuarda yer alan Ege Maden İhracatçıları Birliği yönetim kurulu üyesi Mehmet Hikmet Çelikkol, “Bu fuar alanında Dünyanın en önemli fuarları arasında yer alıyor. Doğal taş sektöründeki firmalarımızın bir kısmı bu fuara düzenli olarak katılarak Uzak Doğu pazarında yeni iş bağlantıları için çaba sarf ediyor. Bu yıl beklediğimiz etkinlikte bir fuar geçiremedik. Fakat bölge Türkiye’de üretilen ürünlerin kalitesini ve çeşitliliğini iyi tanıyor ve ürünlerine talep gösteriyor. Çin’in kendi dinamiklerinden kaynaklı durgunluğa rağmen yeni görüşmeler ve bağlantılar kuran sanayicilerimiz oldu. Sanayicimiz gelecek gördüğü her yerde olmaya özen gösteriyor. Ülkemizin dış ticaretini geliştirmek ve artırmak için gösterilen bu çabayı takdir ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak; Yeni Olay

Diğer Haberler