Tarih : 17.02.2020 - 00:12

Fuarlara Covid-19 Tehdidi !

2019 yılı Aralık ayında  Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılan ve Covid-19 olarak isimlendirilen virüs yalnızca Çin ekonomisini değil tüm dünya ticaretini etkilemeye devam ediyor. Bu yayılma herhangi bir aşı bulunmadan belli bir eşik değerini aşacak olursa fuar iptallerinin peş peşe gelebileceği konuşuluyor. Bu durum fuarcılık sektörüne ve fuar turizmine büyük darbe anlamı taşımaktadır.

 

Virüsün ortaya çıkışından sonra geçen 2 aylık sürenin fuarlara etkisi Çin’ de düzenlenecek fuarların iptali ve Çin firmalarının diğer ülkelerdeki fuar katılımlarını istemeden de olsa iptal etmesi ile sınırlı görünüyor. Ocak ve Şubat ayı içinde yapılan belli başlı dünya fuarlarında önceden rezervasyonu olan çin firmaları ve çin pavilyonlarında deyim yerinde ise sinek uçmadı. Bu durumu geçtiğimiz iki hafta Almanya’ da gerçekleştirilen birkaç fuarda bizzat gözlemleme fırsatı bulduk. Virüsün hasta kişinin sadece öksürmesi ile havada asılı kalarak orada bulunan başka birine rahatlıkla bulaşabiliyor olması fuar ziyaretçilerini fazlası ile tedirgin etmeye yetiyor. Buna fuar için yapılan uçak seyahati risklerini de eklersek enfeksiyonun yayılmasının fuarcılık sektörünün yakın ve orta vadede ciddi şekilde etkilemesini tahmin etmek zor değil. Ülkemizde herhangi bir vakanın ortaya çıkmamış olması büyük şans olsa da dünyanın geri kalanından bağımsız değiliz. Nitekim önümüzdeki iki ay boyunca yapılacak fuarlardaki Çin katılımları iptal oldu. Tamamen Çinli yatırımcıların iştirak ettiği Home Life China fuarı ise Eylül ayına tehir edildi.

 

Hastalığın toplu taşıma başta olmak üzere insanların birarada bulunduğu organizasyonlar olan spor müsabakaları, kongre ve fuarlar ile turizm sektörünü etkileme potansiyeli bulunması nedeni ile tüm dünya gelişmeleri yakından takip ediyor. Umarız  hastalığın yayılması korkulan boyutlara ulaşmaz. Bu vesile ile sağlıklı ve bol kazançlı günler temenni ederim.

 

Saim Bozdemir