Tarih : 30.10.2022 - 16:06

İTO Seçimleri ve Fuarcılık Sektörü

 

9 Kasım’ da yapılacak olan İstanbul Ticaret Odası seçimleri, Fuarcılık sektörü tarafından önceki seçimlere göre daha yakından takip ediliyor. Hem başkanlık seçimleri hem de sektörü temsil eden 28 Komite düzeyinde fuarcıların yoğun kulis faaliyeti içinde olduğu gözlemleniyor. 

 

Netlik olmamakla birlikte mevcut başkan Şekip AVDAGİÇ ile yeni adaylar Murat KALSIN ve Sadettin SARAN  arasında geçeceği anlaşılan başkanlık seçimlerinin fuarcılık sektörünün bu denli ilgisini çekmiş olmasının en belirgin sebebi Şekip AVDAGİÇ döneminde yapılan icraatlar olsa gerek. Bu icraatlar nelerdir kısaca bakacak olursak;

 

• İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’ndeki (İDTM) yıllarca süren kiracı sorunu bu dönemde tamamen çözüldü.

 

• IDTM’nin bütün tadilat işleri, altyapı yenilemeleri yapıldı, depreme karşı binalar güçlendirildi, çatıları yeniledi.

 

• Yine IDTM' nin 40 sene sonra tapuları alındı.

 

• IDTM de fuarlar yılda 165 salondan 300 salona çıktı. Bu artışta önceki kiracıdan kaynaklanan rekabet probleminin ortadan kalkması etkili oldu. 

 

• Yine düzelen rekabet şartları nedeni ile ülkenin en değerli fuar alanı tüm fuarcılara eşit yaklaşımla sunulmuş oldu.

 

• Pandemi döneminde fuarcılık sektörü ile yakın ilişkisini sürdürerek sektörün taleplerinin ulusal düzeyde ele alınmasına yardımcı oldu. 

 

• IDTM ye yapılan tüm yatırımların pandemi döneminde yapılmasını sağlayarak salgın sonrası dönemde fuarcılık sektörünün tadilattan doğacak verimlilik kaybını önledi.

 

• Yeni fuar salonlarının yapılması konusunda çalışma başlattı, bu konuda somut adımlar attı.

 

İTO Başkanı’ nın onlarca sektörün temsilcisi olduğunu varsayarsak AVDAGİÇ 'in sadece fuarcılık sektörü için kendi döneminde yaptıkları faaliyetler hakikaten takdiri hak etmektedir. Bu açıdan 25 yıllık bir fuarcı olarak ben yeni dönemde de Şekip AVDAGİÇ in seçilmesini, tüm siyasi tartışmalarının dışında olarak mutlulukla karşılayacağım. Fakat göreve yeni talip olanların neler yapabileceğini onlara görev vermeden tahmin etmek kolay olmadığı varsayımı ile yine de biz İTO ve üyeleri için hayırlı olan neticenin tahakkuk etmesini dileyelim. 

 

Saim Bozdemir