Tarih : 29.06.2017 - 12:48

11 Yılda 144 Fuar Organize Etti

27 ülkedeki 89 temsilcilik ağıyla, dünyada ve Türkiye’de fuarcılık sektörünün önde gelen kuruluşlarından birisi haline gelen TÜYAP Fuarcılık, 2006 yılında Adana’daki faaliyetlerini de aktif hale getirdi. Şirket, 11 yılda Çukurova Bölgesi’nde yaklaşık 144 fuar düzenledi ve 32 ülkeden 5 milyon ziyaretçi ağırladı.

 

1979 yılında İstanbul’da kurulan Tüyap Fuarcılık’ın ana faaliyet konusu yurtiçinde ve yurtdışında fuar düzenlemek.  Çağdaş fuar merkezi ihtiyacının uzun vadede karşılanmasını ise uluslararası standartlarda modern bir alt yapıya sahip “Tüyap İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi”ni 1996 yılında hizmete açarak sağladı. 14 ayrı salondan oluşan Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi, Türkiye’de özel sektörün sahip olduğu tek ve en büyük fuar merkezi. Tüyap Fuarcılık İstanbul’daki gelişim ve büyümesine paralel olarak, Anadolu’ya da birçok yatırım yapmış bulunuyor. Tüyap Fuarcılık yurtiçinde Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Sakarya, Samsun ve Trabzon’da, yurtdışında ise Kahire, Moskova, Sofya, Tahran, Tiflis, Ürdün ve Üsküp’teki ofisleri ile hizmet veriyor.

 

27 ülkedeki 89 temsilcilik ağıyla, dünyada ve Türkiye’de fuarcılık sektörünün önde gelen kuruluşlarından birisi haline gelen TÜYAP Fuarcılık, Adana’daki faaliyetlerini ise 2006 yılında aktif hale getirdi. 11 yıldır Çukurova Bölgesi’nde yaklaşık 144 fuar düzenlediklerini belirten TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz, “TÜYAP Adana Fuarcılık olarak 32 ülkeden 5 milyon ziyaretçi ağırladık” diyor.

 

Alagöz, sorularımızı şöyle yanıtlıyor: Kuruluşunuzdan bu yana üretim, satış ve ihracat alanında nasıl bir büyüme süreci geçirdiniz?

Tüyap fuarcılık, kurulduğu 1979 yılından bugüne kadar süregelen 38 yıllık geçmişinde, sürekli gelişme gösteren, yenilikçi ve dinamik yapısıyla geleceğe yatırımlar yaparak, fuarcılık sektörüne öncülük etmiş ve Türkiye’de ve yurtdışında yoğun şekilde faaliyet gösteren köklü bir şirket. 11 yıldır Çukurova Bölgesi’nde yaklaşık 144 fuar düzenleyen TÜYAP Adana Fuarcılık olarak, 32 ülkeden 5 milyon ziyaretçiyi ağırladık. ‘Fuarlar Kenti’ olarak anılmaya başlayan Adana’nın üretim, ihracat ve istihdamına büyük katkı sağladık.

 

TÜYAP Adana Fuarcılık üretici, tedarikçi ve tüketiciyi tek bir çatı altında toplayarak yeni işbirlikleri kurulmasına vesile olmaya çalışmakta. Yurtiçindeki etkin çalışmalarına ek olarak yurtdışında Rusya, Bulgaristan, İran, Gürcistan, Suriye, KKTC, Lübnan, Kuveyt, Azerbaycan, Türkistan, Irak, Çin, Hindistan, İspanya, Almanya, İtalya, İsviçre gibi pek çok ülkeden de fuarlarına ziyaretçi getirmekte.

 

Şirket ve ürünlerinizi markalaştırma çalışmalarında hangi adımları attınız?

 

TÜYAP Adana Fuarcılık olarak faaliyet başlanan Kasım 2006 tarihinden bu yana kitap, inşaat, ısıtma-soğutma, evleniyoruz, gıda, mobilya, tarım, sera-bahçe, otomotiv, plastik, ambalaj, spor, belediye ihtiyaçları, eğitim, konfeksiyon, ağaç işleme makinesi sektörlerine yönelik 16 farklı konuda 144 fuar düzenledik. Bu fuarlarda toplamda 5 milyon ziyaretçi ağırladık. Öncelikli hedefimiz, Adana’yı her anlamda bir marka kent haline getirmek.  Tarımı, mobilyası, inşaatı, gıdası ile Adana’nın Türkiye’de olduğu kadar dünyada da adından söz edilir hale gelmesini amaçlıyoruz. Düzenlediğimiz fuarları da bu doğrultuda belirleyerek bölgede potansiyeli yüksek sektörlerde gelişim ve hareketlilik sağlıyoruz. Ortadoğu başta olmak üzere Adana’nın dünyaya açılan gözü olma hedefindeyiz.

 

TÜYAP’ın en çok tanındığı, bilindiği, etkin olduğu ülkeler hangileri?

 

Kahire, Moskova, Sofya, Tahran, Tiflis ve Üsküp ofislerinin yanı sıra 27 ülkedeki temsilcilik ağıyla dünyada ve ülkemizde fuarcılık alanında öncü şirketler arasındayız. Almanya, İspanya, İtalya, Belçika, Çin, Hindistan, Bulgaristan, Bosna Hersek, Sırbistan, Azerbaycan, Lübnan, Kuveyt, Fransa, ABD, Irak, Suriye, İran, Suudi Arabistan gibi pek çok ülkede etkin durumdayız.

 

Önümüzdeki beş yıla ilişkin hedefleriniz neler?

 

Önümüzdeki beş yılda düzenlediğimiz fuarlarımıza yenilerini ekleyerek ilerlemeyi planlıyoruz. Fuarlarımızın uluslararası nitelik kazanması için çalışmalar yapıyoruz. Tarım Fuarımız geçen yıl itibari ile uluslararası statü kazandı. Tarımdan başladık diğerleri ile devam etmeyi planlıyoruz.

 

 

KAYNAK: Ekonomist Dergisi

Diğer Haberler