Tarih : 05.06.2017 - 10:24

Türkmen Tekstili 2017 Fuarı Aşkabat'ta Açıldı

Türkmenistan’da her yıl Haziran ayının ilk Pazar günü, “Dokuma Sanayii  Çalışanları Günü” olarak kutlanıyor. Gün dolayısıyla  düzenlenen fuarda, sektördeki gelişmeler ve yenilikler tanıtılıyor.

      

Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası ile Tekstil  Bakanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği  “Türkmen Tekstil -2017” fuarında, sektörün 2017 sezonu model ve ürünleri yer alıyor, kozadan – giysiye Türkmen tekstil sektörünün gelişimi anlatılıyor.

 

Dünyanın önemli pamuk üreticilerinden olan Türkmenistan’da, 2016 yılında 1 milyon 50 bin ton pamuk üretimi gerçekleşti. Ülkede, yerli firmalar yanında, Türk şirketleri ve bazı uluslararası firmaların da ortaklık ve üretim tesisi bulunuyor. Fuara bu yıl,  55 yerli ve 18’i uluslararası olmak üzere 73 firma katılıyor.

 

Fuara başta Türkiye başta olmak üzere Rusya, İtalya, İsviçre, Almanya, Belçika, Çin, BAE, Ukrayna gibi birçok ülkeden şirketler katılıyor. Türkmenistan’ın tekstil sektörünün büyümesine önemli katkıları bulunan Cotam, Engin Group, Norsel İnternational, Gap İnşaat gibi Türk firmalar da fuarda yerini aldı. Bunun yanı sıra ülkedeki tekstil fabrikalarında kullanılmakta olan makineleri üreten Alman Truеtzschler, Saurer Schlafhorst ve Volkmann şirketileri, Belçika’nın Solway, Рicanol ve WandeWiele firmaları gibi İsviçre ve İtalya firmaları da katıldı. 

 

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov,  Türkmenistan Dokuma Sanayi Çalışanlarının Günü ve Türkmen Tekstil -2017 Fuarı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Türkmen lider mesajında; serginin, yerli tekstil endüstrisinin başarısını Türkmen halkına ve uluslararası topluluklara gösterdiğini söyledi ve sektör çalışanlarını kutladı. Fuar dolayısıyla bir de defile düzenlendi. Türkmen modacıların yeni kreasyonlarını tanıttığı defile, törene katılanlar tarafından beğeni ile izlendi.

 

 

Diğer Haberler