Tarih : 20.04.2020 - 12:46

SSTD Üyeleri Telekonferans İle Toplandı

Şüphesiz COVID-19 salgınından en olumsuz etkilenen alanların başında etkinlik ve fuarcılık sektörü geliyor. Fuarcılık sektörünün en önemli bileşenlerinden olan stant dekorasyonu firmalarının sivil toplum kuruluşu SSTD Sergileme ve Stand Tasarımcıları derneği üyeleri telekonferans yöntemi ile bir araya geldi. Şubat ayı ortalarından başlayarak faaliyetlerinin tamamı salgın nedeni ile sona ermiş olan sektörün yaşadığı ekonomik sorunlar başta olmak üzere, personel politikaları, sağlanan devlet teşvikleri, ve olası senaryolara göre fuar endüstrisinin geleceği dahil pek çok konu masaya yatırıldı.

 

 

SSTD Başkanı Kemalettin Solmaz başkanlığında Yönetim Kurulu üyesi Volkan Demirci moderatörlüğünde yapılan toplantı çok samimi bir havada gerçekleşti.  İyimser tahmin ile Eylül 2020 den itibaren fuarcılık faaliyetlerinin tedrici olarak başlayabileceği baz senaryosuna göre şirketlerin mali yapılarını ayakta tutabilecek önlemler ile nitelikli işgücünün kaybedilmemesi için yapılması gerekenler ana gündem maddesini oluşturdu. Bu süreçte devlet tarafından  mücbir sebep kapsamına alınan fuarcılık sektörüne verilen desteklerin hayati önemde olduğu, sürecin olumsuz senaryo ile beklenenden uzun sürmesi durumunda teşvik ve desteklerin devam etmesi gerektiğinin altı çizildi. Ayrıca iptal veya tehir edilen fuarlar için daha önceden katılımcı firmalarla yapılan sözleşmelerin yükümlülükleri konusunda ortak bir yaklaşımın mümkün olup olmadığı tartışıldı.

 

 

Salgının dinamik yapısı ve sürekli değişme eğiliminde olan şartlar nedeni ile toplantıların 15 günde bir tekrarlanarak dayanışmanın sürdürülmesi konusunda fikir birliğine varıldı.

SSTD Üyeleri Telekonferans İle Toplandı

Diğer Haberler

Fuaye
Saim
Bozdemir
Fuar Merceği

Bölgesel Fuar Haberleri
Fuaye