Tarih : 10.11.2018 - 17:34

TÜYAP KİTAP FUARI 37. KEZ AÇILDI

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğiyle düzenlenen 37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, bu yıl "Hayatı Edebiyatla Kuşatmak" ana temasıyla TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece'de ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

 

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, eş zamanlı olarak ARTİST 2018 / 28. İstanbul Sanat Fuarı'nın da açılışının yapıldığı etkinlikteki konuşmasına, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü anarak başladı.

 

Üniversiteyi İstanbul'da okuduktan sonra kaymakamlık ve valilik görevleriyle Anadolu'nun her yerini gezdiğini aktaran Yerlikaya, İstanbul'da olmadığı zamanlarda kitap fuarlarına katılma özlemi çektiğini söyledi.

 

Vali Yerlikaya, İstanbul'un kültür, sanat ve aydınlanmanın başkenti olduğu değerlendirmesini yaparak, kentte yaşayan ve meftun bulunan yazarları, fuarın "Onur Yazarı" Selim İleri'nin şahsında selamladığını dile getirdi.

 

Fuarda gençlere özel etkinlikler

TÜYAP Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu ise geçen yıl fuara 742 bin kişinin katılım gösterdiğini bildirdi.

Kavukçuoğlu, Avrupa'nın en yoğun ziyaretçili fuarını düzenlemekten duyduğu mutluluğu ifade ederek, "Bu onuru bize kazandıran, bu demokratik, özgürlükçü platformu bize armağan eden Mustafa Kemal Atatürk'ü bugün ölümünün 80. yılında özlemle anıyoruz." şeklinde konuştu.

Yurt içi ve yurt dışından 800 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katıldığı fuarda, 9 gün boyunca panel, söyleşi, şiir dinletisi ve çocuk atölyelerinden oluşan 300 kültür etkinliği yapılacak.

Fuar kapsamında düzenlenen imza günlerinde birçok yazar okurlarıyla bir araya gelirken, Türkiye Yayıncılar Birliği ile ilk kez organize edilen illüstratör ve yayıncıların buluşacağı etkinlikte ise 64 illüstratör ve 35 yayıncı yer alacak.
Fuarın özellikle genç kuşak okurlara yönelik tasarlanan yeni etkinlik alanında, gençler için farklı etkinlikler gerçekleştirilecek.

37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 18 Kasım'da sona erecek.

Diğer Haberler