Tarih : 25.02.2019 - 15:48

Doğan Hızlan: "Kırtasiye Fuarını Gezdim"

ÇARŞAMBA günü saat 12.00’de bu yıl kuruluşunun 40. yılını kutlayan TÜYAP’ta, TÜKİD’in düzenlediği Kırtasiye ve Ofis Fuarı’na gittim, açılışta konuştum.

 

Kimler bu fuara gider?

Benim gibi hobisi kırtasiye olanlar. Biz öyle bir grubuz ki, yeni bir silgi, yeni bir kalem, şık bir defter, güzel bir mürekkep şişesi, dolmakalemden tükenmeze, kurşunkaleme yeni bir ürün görünce mutlu oluruz. Geniş bir yelpaze içinde, başka bir dünyada yaşarmış gibi hissederiz kendimizi.

Bireysel bir ziyaret nedenidir bu.

 

Ana-babalar, çocuklar, öğrenciler de çantadan boya kalemlerine kadar geniş bir seçenek listesini bu fuarda bulurlar. Fuarların bu özelliği beni çeker. Bir seçim denizinde bulursunuz kendinizi, aradıklarınızı da bulursunuz, yenilikleri de.

Çocukların, öğrencilerin renkli dünyasını yansıtan, çantalardan defterlere, tahtalara kadar kırtasiyenin nereden nereye geldiğini göreceksiniz.

Çoğu kimse kalem ve defter konusunda yaz-at kuralını uyguluyor. Günübirlik bir zevkten yana değilim. Çünkü sevdiğiniz bir defter, bir kalem uzun sürede yanınızda kalmalı ki tadını çıkarın.

 

Fuarın tam adı şöyle:

“Uluslararası Okul, Kırtasiye, Kâğıt, Ofis Malzemeleri ve Oyuncak Fuarı”.

Oyuncakla işlevselliğin bir arada olması seçicilikte kolaylık sağlıyor.

Öğrenciliğimizde renk dünyası kırtasiyelerde pek görünmüyordu. Sırt çantalarının çekiciliği kullanmadığım halde zihnimi çeliyor.

Açış konuşmalarında belirtildiği gibi, ulusal ve uluslararası katılımda önceki yıllara göre bir rekor olduğunu belirttiler.

Uluslararası fuarlara katılan kırtasiyecilerimiz, başka ülkelerden de sipariş almışlar.

Katılım rakamı:

26 ülkeden 295 marka, 253 firma ve firma temsilcisi.

 

 

TÜRKİYE’NİN tek uluslararası ihtisas fuarına ilk gününde, yurtdışından gelen ziyaretçi oranında yüzde 70 artışla bir rekora imza atıldı. 5 salon, 25 bin metrekare kapalı alanda 10 yeni ülke ve 65 yeni firma katıldı.

Fuara katılan ülkeler:

- ABD,

- Almanya,

- Avusturya,

- Belçika,

- Birleşik Arap Emirlikleri,

- Bulgaristan,

- Çek Cumhuriyeti,

- Finlandiya,

- Fransa,

- Gana,

- Hindistan,

- Hollanda,

- Hong Kong,

- İngiltere,

- İran,

- İspanya,

- İtalya,

- Japonya,

- Kore,

- Malezya,

- Rusya,

- Sırbistan,

- Tayvan,

- Tayland,

- Türkiye,

- Yunanistan.

 

T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın ve Moskova, Sofya, Tahran, Tiflis, Üsküp ve Kahire’de yer alan TÜYAP yurtdışı ofisleri ve TÜKİD’in desteğiyle 77 farklı ülkeden 1.100’ün üzerinde profesyonel alıcının yanı sıra yurtiçinde 81 ilden 1.778 perakendeci kırtasiyeci fuarda ağırlanıyor.

26 ülkeden kırtasiye markasının katıldığı fuarda sektörün en üst düzeyde temsil edilmesi ve Türkiye kırtasiye sektörüne ivme kazandırması hedefleniyor. Fuarın bu yıl 15 bine yakın ziyaretçiye ev sahipliği yapması bekleniyor.

 

Kaynak: Hürriyet

Diğer Haberler

Fuaye
Saim
Bozdemir
Fuar Merceği

Bölgesel Fuar Haberleri
Fuaye