Tarih : 24.11.2017 - 11:41

Eurasia Rail İzmir'e Taşınıyor

Pret Fuarı’nı İstanbul’dan geri almayı başaran İzmir, aynı şekilde Eurasia Rail-Demiryolu Taşımacılığı Fuarı’nı da kaptı. Fuar Direktörü Revah, “Sayın Başbakanımızın tavsiyeleriyle fuarımızı İzmir’e taşıma kararı aldık” dedi. İzmir’deki If Wedding’e rakip olarak kurulan İstanbul Fashionist Fuarı da 2019 yılına kadar donduruldu.
 

KADİR KEMALOĞLU 

 

Fuarizmir'in kurulmasıyla dev fuarlara ev sahipliği yapan İzmir, İstanbul'un tahtını salladı. 11 yıl önce İstanbul'a kaptırdığı Pret Fuarı'nı geçtiğimiz ay geri almayı başaran İzmir, 6 yıldan bu yana İstanbul'da düzenlen Eurasia Rail-Demiryolu Taşımacılığı Fuarı'nı da kaptı. Ayrıca İzmir'deki If Wedding'in dünyanın sayılı gelinlik fuarlarından biri haline gelmesi üzerine, ona rakip olarak kurulan İstanbul Fashionist Fuarı'nın da 2019 yılına kadar dondurulması kararlaştırıldı.


Eurasia Rail-Demiryolu Taşımacılığı Fuarı'nın İzmir'de yapılması konusunda tavsiyede bulunan Başbakan Binali Yıldırım'ın görüşlerini dikkate aldıklarını belirten Nakliye ve Lojistik Grup Direktörü Moris Revah, "2016 yılında fuarımızın açılış törenini katılımıyla onurlandırarak değerli bilgi ve birikimlerini bizlere aktaran sayın Başbakanımız Binali Yıldırım'ın tavsiyelerini de dikkate alarak, bakanlık ve TCDD ile birlikte bu konuyu projelendirdik. Tüm iş ortaklarımızla birlikte Eurasia Rail fuarımızı; 2017 yılından itibaren iki yılda bir gerçekleştirme ve İzmir'e taşıma kararı aldık" dedi.


İKİYE KATLAYACAK


Ocak ayında İzmir'de 12'ncisi düzenlenecek olan Gelinlik, Damatlık ve Abiye Fuarı If Wedding, İstanbul'daki Fashionist - Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı'nın 3 yıl sonunda bitmesine neden oldu. Fashionist'in 2019 yılına kadar yapılmayacağı açıklanırken, katılımcı firmaların tamamına yakınının da Ocak ayında yapılacak If Wedding Fuarı'na geleceği açıklandı. Fuardaki 227 stant şimdiden dolarken her 3 firmadan biri İstanbul merkezli olacak. İzmir ise 128 stant ile 67 firmalı İstanbul'u ikiye katlayacak.


2011'de ilk kez Ankara'da düzenlenen ardından, 5 yıl boyunca İstanbul'da gerçekleştirilen Eurosia Rail - Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı'nın da İzmir'e taşınacağı açıklandı.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın yanı sıra Ekonomi Bakanlığı, TOBB ve TCDD gibi kurumların da destek verdiği fuar, 10-12 Nisan 2019'da Fuar İzmir'de düzenlenecek.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ NE DİYOR?


Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler: Artık If Wedding'de İzmir'in bileğini kimse bükemez. Bir zamanlar İzmir'den İstanbul'a gidilirken şimdi Amerika, Katar gibi dünyanın dört bir yanından firmalar İzmir'e geliyor.

Moda Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) Başkan Yardımcısı Mukadder Özden: Artık İzmir, gelinlikte tek otorite oldu. Bunun sonucunda da sadece İstanbul'dan değil dünyanın dört bir yanından firmalar İzmir'deki If Wedding'e gelmeye başladı. Gelinlik ihracatımız kilo başına 100 dolar kazandırıyor.

Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) Başkanı Atınç Abay: Fuarizmir'in yarattığı ivme ile İstanbul'daki Fashionist fuarı ertelendi. İzmir'deki gelinlik-abiye fuarının büyüklüğü nedeniyle bu firmaların İzmir'de yer almasını düşündüler. Fashionist'e katılanların tümü If Wedding'e gelecek.

ITE Turkey Nakliye ve Lojistik Grup Direktörü Moris Revah: Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım'ın tavsiyelerini de dikkate alarak tüm iş ortaklarımızla birlikte Eurasia Rail fuarımızı; 2017 yılından itibaren iki yılda bir gerçekleştirme ve İzmir'e taşıma kararı aldık. Fuarımızın % 50'sinden fazlası satıldı.

 

KAYNAK: Yeni Asır

Diğer Haberler