Tarih : 27.11.2017 - 13:26

BASKI ENDÜSTRİSİ HEDEFİNE FESPA İLE ULAŞACAK

Bugüne kadar katılımcı ve ziyaretçi sayısını %18 arttıran FESPA Eurasia, bölgenin lider geniş format baskı, tekstil baskı ve endüstriyel reklam etkinliği olduğunu gösteriyor. Fuar Aralık ayında kapılarını beşinci kez; yenilik, sektörel büyüme ve karlılık için açacak.

 

FESPA Eurasia geride kalan dört fuarı ile, geniş format baskı, serigrafi baskı, tekstil baskı ve endüstriyel reklam alanlarındaki teknolojik yenilikler, lansmanlar ve iş oluşturmak için ideal bir platform olduğunu kanıtladı. Fuar, 7-10 Aralık 2017 tarihleri arasında CNR Expo’da beşinci defa gerçekleştirilecek.

 

İlk kez 2013 yılında, FESPA tarafından ARED (Açıkhava Reklamcıları Derneği) ortaklığı ile düzenlenen FESPA Eurasia, Avrasya bölgesindeki geniş kapsamlı baskı endüstrisine kendisini kısa sürede kabul ettirmeyi başardı. Fuarın İlk gününden bu yana katılımcı ve ziyaretçisi sayısını %18 arttırdığını dile getiren FESPA Eurasia Bölge Satış Müdürü Betül Binici, fuarın sektör için sektör tarafından düzenlendiğini, bunun da başarıyı getirdiğini vurguladı.

 

Binici; “Geniş format baskı, tekstil baskı ve endüstriyel baskı segmentlerinin tümünü kapsayan FESPA Eurasia, elde ettiği geliri baskı ve endüstriyel reklam pazarının gelişmesi için sektörel projelere yatırıyor, yerel ve küresel markaları aynı platformda buluşturuyor. Elde edilen başarıda katkısı olan, bu amacımızın doğruluğunu teyit ederek bizleri yalnız bırakmayan tüm sektör profesyonellerine teşekkür ederiz” dedi.

 

FESPA Eurasia 2017 için hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor

FESPA Eurasia 2017 için geri sayım başladı. Katılımcı ve ziyaretçi hedefini büyüten fuar için hazırlıklar da bir o kadar yoğun geçiyor. Fuar hazırlıklarının programlandığı gibi iyi gittiğini ve stand satışlarının büyük bir hızla devam ettiğini belirten Betül Binici, ayrıca online olarak ziyaretçi kayıtlarının da açıldığını belirtti; “Fuar döneminde uzun kuyruklarda beklemeden fuarın keyfini yaşamak için resmi web sayfamızdan kayıt yaptırarak avantaj elde edebilirsiniz. Ayrıca fuara kadar sizlerin ilgisini çekecek bilgiler elde edebilirsiniz”

 

Daha önceki fuarlardan aldıkları geribildirimlerle ve yaptıklarla anketlerle bu yılki pazarlama çalışmalarını şekillendirdiklerini açıklayan Binici, bölgeden gelen talebi şöyle dile getirdi; “Şuan ülkemizde yaptığımız çalışmalar dışında, ağırlıklı olarak İran, Bulgaristan, Hırvatistan, Rusya, Ukrayna ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerle çalışmalar yapıyoruz. Bölge pazarlarının İstanbul’daki en önemli buluşmasında baskı endüstrisi ciddi potansiyellere ulaşma sinyali veriyor. Sektör büyüme hedefine FESPA Eurasia 2017 ile ulaşacaktır.”

 

Gerçek Ziyaretçi Sayıları Sektör İçin Önemli

Fuarlarda ziyaretçi rakamları her zaman önemli olmuştur. Ancak yoğun ziyaretçi trafiğinin oluşturduğu iş hacmi katılımcılar için daha da önemlidir. FESPA Eurasia bu nedenle farklı bir hesaplama gerçekleştiriyor.  Kayıt yaptıran ziyaretçiler tekil olarak, bir kere sayılıyor. Yani fuar boyunca turnikelerden her giriş çıkışları hesaba katılmıyor. Bunun yanı sıra katılımcıların ve FESPA’nın organizasyon ekipleri de bu hesaplamanın dışında tutuluyor. Böylece salt, gerçek ziyaretçi rakamı elde ediliyor. Betül Binici FESPA Eurasia 2016 fuarındaki tekil ziyaretçi sayısının 8,232 kişi olduğunu hatırlattı.

 

Binici, esas vurguyu ise ziyaretçi profiline/niteliğine yapıyor; “Geçen seneki FESPA Eurasia ziyaretçilerinin %81’i firma sahibi, yönetici/müdür pozisyonlarına sahipti veya karar verme sürecine dahil olan yetkililerden oluşuyordu. Aynı ankete göre, ziyaretçilerin satın alma bütçesi toplamı 1.6 Milyar Euro idi. Geçen yıl ülkemizde yaşanan sosyal ve ekonomik sıkıntılara rağmen, satın alma bütçesinin bir önceki yıla göre artmış olduğunu gözlemledik. Bu yıl bu bütçenin, hayata geçirilecek yatırımların fazlalılığıyla daha da artmasını bekliyoruz.”

 

FESPA Eurasia 2017 zengin bir etkinlik programı ile ziyaretçi ve katılımcılara eşsiz bir deneyim yaşatacak. Ücretsiz tekstil ve endüstriyel reklamcılık seminerlerinin yanı sıra, Avrasya Araç Kaplama Yarışması gerçekleştirilecek. Bu yarışmanın kazananı Berlin’deki FESPA Digital 2018 fuarında dünya finalinde yarışmaya hak kazanacak. Ayrıca fuar boyunca, tekstil baskı ve endüstriyel reklam uygulama alanlarında ziyaretçiler ücretsiz olarak uygulamaları öğrenebilecek.

 

KAYNAK: Matbaa Teknik Dergisi

Diğer Haberler