Tarih : 06.02.2017 - 10:35

Europort Turkey Anahtar Niteliğinde Olacak

Europort Turkey’in Fuar Direktörü Dilek Karaduman, 2017 Nisan ayında düzenlenecek olan fuarın, denizcilik sektöründe yeni işbirlikleri oluşturması açısından önemli olduğunu belirtti. Karaduman, fuarda en yeni teknoloji, ürün ve hizmetlerin görücüye çıkacağını söyledi.

 

Europort Turkey’in Fuar Direktörü Dilek Karaduman, 5-8 Nisan 2017 tarihleri arasında Tuzla Viaport Marina’da yapılacak olan Europort Turkey Uluslararası Denizcilik Fuarıyla ilgili bilgi verdi. Fuarın Türkiye açısından denizcilik sektöründe yeni iş birlikleri oluşturacağını ve bu yönden önemli olduğunu belirten Karaduman, “Türk denizcileri, sektörün en iyilerinin 300 marka ile katıldığı, 35 ülkeden 10 bin profesyonel ziyaretçiyi bir araya getirecek olan fuar, denizcilik sektörünün uluslararası iş birlikleri oluşturmak ve geliştirmek için anahtar niteliğinde. Fuara bu yıl Norveç, Meksika, İngiltere gibi ülkelerden profesyonel ziyaretçi gelecek” dedi.

 

“Ahoy Rotterdam fuarın iş ortağı”

 

Avrupa’nın fuarlarını düzenleyen ve Avrupa dışında Romanya ve İran’ın denizcilik fuarlarının da organizasyonunu yapan Hollanda’lı Ahoy Rotterdam’ın, Europort Turkey’in iş ortağı olduğunu ve bu ortaklıktan oldukça memnun olduklarını belirten Europort Turkey’in Fuar Direktörü Dilek Karaduman, “Hollandalı partnerimiz Ahoy ile birlikte yola çıkmanın avantajıyla birçok ülkeden ülke pavyon ile katılım sağlayarak uluslararası bir organizasyon haline geldik” diye konuştu.

 

Yılın ilk 9 ayında 469 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Türkiye’nin denizcilik sektörüne 2017 yılı için umut veren gelişmelerle başladığı söyleyen Karaduman, “Denizcilik sektörü; 2017 yılına mevcut 93 adet faal tersaneye ilaveten 54 yeni tersane yatırımı, yeni siparişler ve farklı mühendislikler gerektiren gemi inşasında uzmanlaşmanın morali ile demir atıyorlar. 2017 yılı başı itibariyle 35 gemi teslim edecek olan Türk tersaneleri, artan üretim kapasitesi, imkanları ve de genç, heyecanlı kadrosu ile dünya standartlarında üretim yapmaya devam edecek” açıklamalarında bulundu.

 

Fuarın denizcilik sektörünün beklenti ve ihtiyaçlarına kulak verdiğini belirten Karaduman; “Türk Gemi inşa sanayinin merkezi, Türkiye’de faaliyet gösteren en büyük tersanelerin burada bulunması, yan sanayisi, tedarikçisi, taşeronu ile üretimin merkezi olması Tuzla’ da bir fuar organizasyonu yapılmasını gerektiriyordu. Hollandalı partnerimiz Ahoy ile birlikte yola çıkmanın avantajıyla birçok ülkeden ülke pavyonu ile katılım sağlayarak uluslararası bir organizasyon haline geldik” şeklinde konuştu.

 

“Kira süreleri uzatıldı, Norveç’le teminat sorunu çözüm yoluna girdi”

 

Başbakan Binali Yıldırım’ın tersanelerin kira süresinin yeniden 49 yıla uzatıldığını açıklamasının sektöre nefes aldırdığını ifade eden Karaduman; “Eylül ayında 20 milyon dolarlık ihracat yapan gemi ve yat sektörü, 2017’ye umutlu başlayacak. Özellikle önemli pazarlardan olan Norveç’in teminatlar konusunda esneklik göstermeye başlaması ile Norveç’e yapılan gemi ihracatında artış bekleniyor. Europort Turkey’de Norveç gibi önemli pazarlara önem veriyoruz ve sektörü yeni iş birlikleri için uluslar arası sektör profesyonelleri ile buluşturmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

 

Dilek Karaduman, denizcilik sektörü için 2017 yılında 2016’yı telafi edeceğini belirterek “Europort Turkey Denizcilik Fuarı, denizcilik sektöründeki yeni teknolojilerin, yeni gemi inşa projelerinin, bakım-onarım projelerinin, yan sanayinin, tedarikçinin yeni ürünlerini görücüye çıkaracağı ulusal ve uluslararası ziyaretçinin hedef fuarının olacağı doğru bir platformdur” dedi.

 

“Türkiye’nin denizcilik konusunda ki kapasitesine inanıyoruz”

 

 

Fuarın iş ortağı olan Ahoy’un Fuarlar Müdürü Raymond Siliakus ise Türkiye’nin denizcilik konusundaki kapasitesine inandıklarını belirtti. Siliakus sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’nin denizcilik konusunda ki kapasitesine inanıyoruz. Ahoy Rotterdam olarak, gerek tersanelerin teknolojiye yaptıkları yatırımlar gerekse yeni gemi inşa, bakım onarım olmak üzere hizmet kalitesi Türkiye’yi önemli bir konuma yükseltti. Bu nedenle, Europort markamızla Türkiye’de bu fuarı yapacak olmaktan mutluluk duyuyoruz”.

 

Kaynak: İHA

Diğer Haberler