Tarih : 21.10.2016 - 09:26

Modanın Prestijli Fuarı Premiere Vision, 5. Kez İstanbul'daydı

Tekstil ve moda alanında dünyanın en prestijli fuarı olarak nitelendirilen Premiere Vision, İstanbul’da beşinci kez düzenlendi. Uluslararası jeopolitik koşulların ortaya koyduğu güçlüklere rağmen, fuar planlamalarını kesintisiz bir şekilde sürdürdüğü gibi yatırımlarına da devam eden Premiere Vision, Türkiye ve İstanbul’a güvenini tam olarak ortaya koydu. Geride kalan dört organizasyonda olduğu gibi bu fuarda da uluslararası iplik, kumaş, desen, aksesuar ve denim üreticilerini; Doğu Avrupa ve Ortadoğu’dan gelen alıcılar ile aynı çatı altında buluşturan “Premiere Vision İstanbul”, trend alanları ve seminerlerle de eşsiz bir ilham ve bilgi kaynağı oldu.

 

Tekstil ve moda sektöründe standartları belirleyen Premiere Vision’un İstanbul’daki beşinci buluşmasında, Türkiye, Avusturya, Almanya, İtalya, Litvanya, Fas, Pakistan, İspanya ve ABD olmak üzere 9 ülkeden 111 uluslararası katılımcı bir araya geldi. Kendi alanlarının en önemli temsilcileri arasında kabul edilen katılımcılar, 2017/2018 – Sonbahar/Kış koleksiyonlarını ve sezona dair yeniliklerini İstanbul’da sergiledi.

 

JEOPOLİTİK KOŞULLARIN GÜÇLÜĞÜNE RAĞMEN TÜRKİYE’YE YATIRIMI SÜRDÜRECEĞİZ

 

19 – 21 Ekim 2016 tarihleri arasında CNR Expo’da düzenlenen “Premiere Vision İstanbul”a katılan uluslararası kuruluşlar arasında Türkiye’den Akel Grup, Ekin Tekstil, Çalık Tekstil ve Sanko Tekstil gibi isimler yer alırken, ülkelerinde kendi alanlarının en iyileri olarak nitelendirilen Lenzing AGClerici Tessuto, 3T Transfer, Sefita SA ve Antex, dikkat çeken firmalar arasında yer aldı.

 

Premiere Vision Uluslararası Fuarlar Direktörü Guglielmo Olearo, tekstil ve moda sektörünün en prestijli etkinliği olduğu kadar uluslararası standartları belirleyecek kadar etkin bir yapıda olan Premiere Vision’un Türkiye’ye yaklaşımına dikkat çekti. Olearo, şöyle konuştu: “Uluslararası jeopolitik koşulların oldukça güç olduğu bu dönemde moda endüstrisinde elzem rol oynayan bu ülkeye yatırım yapmaya devam etmek arzusundayız. Türkiye, sağlam ekonomisiyle finansal olarak dünya genelinde önemli bir rol oynamaya devam edecek.”

  

“PREMIERE VISION ULUSLARARASI MODA EKİBİ”NDEN TREND ALANLARI, MODA SEMİNERLERİ VE RENK KARTELASI İLE İLHAM VERİCİ BAKIŞLAR

 

“Premiere Vision İstanbul”, beşinci sezonunda da gelenekselleşmiş etkinliklerini daha da zenginleştirilmiş bir şekilde ziyaretçilere ve katılımcılara sundu.  Premiere Vision Moda Ekibi, fuar katılımcılarının yeni koleksiyonları arasından seçtiği ürünlerle Trend Alanı’nda ilgi çekici ve ilham verici bir sergi hazırlarken, yine aynı ekip, her gün 11.00 ve 15.00’te Moda Seminerleri ile sezona 360 derecelik ve 60 dakikalık bakışla sektörün şifrelerini çözdü. Premiere Vision Moda Ekibi’nin bir diğer çarpıcı ve ilham verici etkinliği ise yine diğer sezonlarda da yer verilen Renk Kartelası oldu. Ekip, Renk Kartelası’nı Portekiz, İspanya, İngiltere, Almanya, İtalya, Japonya ve Fransa’nın uluslararası oyuncularıyla renkler, malzemeler ve dokular konusunda yaptığı titiz toplantılar sonucunda oluşturdu. Geçen sezonda Premiere Vision İstanbul katılımcılarına ve ziyaretçilerine özel olarak tasarlanan dövmeler ise bu yıl yerini yine fuara özel tasarlanan bilekliklere bıraktı.

 

BÜYÜK ÖDÜLÜ KAZANAN GENÇ TASARIMCININ SERGİSİ VE FERMUARIN 90 YILLIK GEÇMİŞİ

 

“Premiere Vision İstanbul”da bu yıl da yeniliklerin dozu artırıldı. Bunlardan biri, Hyeres Festivali Sergisi. 2011 yılından bu yana Premiere Vision Paris’in genç tasarımcıları desteklemek için işbirliğine girdiği Hyeres Uluslararası Moda ve Fotoğrafçılık Festivali’nin Moda Tasarım Yarışması bölümünde 2016 Premiere Vision Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan Wataru Tominaga için fuarda özel bir sergi alanı oluşturuldu.

 

“Premiere Vision İstanbul”daki bir diğer yenilik ise EMR Fermuar Müzesi. Fermuarların yaklaşık 90 yıllık evrimini ortaya koyan müzede, 26 fermuar sergilendi.

 

PREMIERE VISION İSTANBUL EKİM 2016 FUARI’NIN MARKA ELÇİSİ ZEYNEP TOSUN’DAN HOSTESLERE ÖZEL TASARIM

 

“Premiere Vision İstanbul”un tüm dünyadaki fuarlarıyla aynı anda Türkiye’de de başlattığı Marka Elçiliği ise moda dünyasının heyecan ve ilham verici tasarımcılarıyla yoluna devam etti. Ekim 2015’te Arzu Kaprol, Mart 2016’da ise Bora Aksu’nun Marka Elçisi olduğu “Premiere Vision İstanbul”un Ekim 2016’daki Marka Elçisi ise ünlü moda tasarımcısı Zeynep Tosun oldu. Tosun, “Premiere Vision İstanbul”un yeni Marka Elçisi olmayı, “gurur verici bir deneyim” sözleriyle ifade ederken, bunun sağladığı bir başka yararı ise şu sözlerle anlattı: “Moda tasarımcılarıyla yapılan bu tür işbirliklerinin sektörümüze önemli bir değer kattığını düşünüyorum.”

 

Zeynep Tosun, “Premiere Vision İstanbul”a tasarımlarıyla renk getirdi. Yılmazipek tarafından özel olarak üretilen kumaşlarla fuar hosteslerinin kıyafetini tasarlayan Tosun, tasarımını şu sözlerle dile getirdi: “Bu heyecan verici projeyi, dinamik mavi renk ve pliselerdeki dalgalar ile ifade ettim.”

 

 

Diğer Haberler