Tarih : 23.01.2017 - 11:32

Agroexpo'ya Genç Çiftçiler Damga Vurdu

Avrupa'nın dört büyük tarım fuarından biri olan Agroexpo 12. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı'na genç çifçiler damga vurdu.

 

Orion Fuarcılık ev sahipliğinde gerçekleşen Agroexpo 12. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı 19-22 Ocak tarihleri arasında Fuar İzmir'de gerçekleştirildi. Fuar, 2017 yılında 90 bin metrekarelik sergi alanında 750 katılımcı, 54 ülkeden yaklaşık 300 bin ziyaretçiyiağırlayacak ve Avrupa'nın en büyük dört uluslararası tarım fuarından biri olma özelliğini devam ettirdi.

 

Fuarın Teması "Genç Çiftçiler"

 

Fuarın "Genç Çiftçiler" teması kapsamında dört gün boyunca Genç Çiftçiler Zirvesi, Genç Çiftçiler Bilgi Yarışması gibi birçok toplantı ve etkinlik düzenlendi. Fuarın ilk günü açılış töreninden sonra İzmir, Aydın ve Manisa illerinden seçilen altı örnek genç çiftçiye Tarım Bakanı Faruk Çelik tarafından plaket verildi.

 

Avrupa Tarım Makine Sanayicileri Başkanı Başkanı Gelecek

 

Öte yandan Avrupa Tarım Makineleri Sanayicileri Birliği (CEMA) Başkanı Richard Markwell de onur konuğu olarak İzmir'de ağırlandı. Markwell, İzmir Tarım Fuarı resmi açılış töreninde konuşma yaptıktan sonra Türk tarım makineleri sektör temsilcileriyle bir dizi temaslarda bulundu. Fuarda etkinliklerin yanı sıra, ağırlıklı olarak İran, Fas, Sudan, Mısır, Suudi Arabistan, Cezayir, Ürdün, Umman, Kıbrıs, Ukrayna, Azerbaycan, İtalya, Belçika ve birçok Afrika ülkesinden alım heyetleri ile ikili görüşme organizasyonları yapıldı. Fuara 28 ülkeden alım heyeti ve 54 ülkeden ziyaretçinin fuara katıldı. Fuarda ayrıca İran Tarım İş Forumu ve Arap Tarım İş Forumu'nun düzenlendi.

 

Zirve Düzenlenecek

 

Tarım Gıda Yazarları ve Gazetecileri Derneği Başkanı İsmail Uğural, fuarda düzenlenecek olan seminer programları hakkında bilgileri paylaştı. Buna göre, fuarın ilk günü olan 19 Ocak 2017 Perşembe günü saat 13.30'da Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu'nun "Genel Sekreterler" toplantısı gerçekleşecek. Aynı gün 14.30-16.00 saatleri arasında ise Tire Süt Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Eskiyörük önderliğinde "Kooperatifçilik Zirvesi" yapılacak. Türkiye'nin dört bir yanından kooperatifçilik alanında faaliyet gösteren kişi ve kurumlar bu zirvede bir araya gelecek ve İzmir'den dünyaya kooperatifçilik ile ilgili küresel bir çağrıda bulunulacak.

 

Tarım Sanayi Entegrasyonu Zirvesi

 

20 Ocak Cuma günü ise Türkiye'de ilk defa bir fuarda "Tarım Sanayi Entegrasyonu Zirvesi" düzenlenecek. Tam adı; "Türkiye'de Tarım Sanayi Entegrasyonu'nun 2025 Vizyonu" olan bu toplantıda, İzmir Tarım ve Hayvancılık Fuarı'ndan kamuoyuna konuyla ilgili bir deklarasyon yayınlanacak. Fuar süresince düzenlenecek olan etkinlikler ile katılımcı ve ziyaretçilerin dolu dolu bir fuar yaşayacaklarını söyleyen Fatih Tan, "Merakla beklenen 2017 model yeni üretim traktör modelleri uzmanları tarafından canlı olarak ziyaretçilere tanıtılacak. Bahçe ve tarla tipi her beygir gücü aralığında 26 yeni modelin sunulacağı bu etkinlik, oluşturulan 2 bin kişilik tribün alanından izlenebilecek" dedi. Tan; Damızlık Sığır Irk Tanıtımları, Boğa Irk Tanıtımları, Koyun Keçi Güzellik Yarışması, Yoğurt Yeme Yarışması, Süt Sağım Yarışması, Arıcılık Sektörü Konuşuyor gibi hayvancılık sektörünün etkin bir şekilde yer alacağı yarışma ve etkinliklerin de fuarda ziyaretçileri bekliyor olacağını ifade etti. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO'nun Türkiye temsilcisi ve Ulusal Süt Konseyi ile birlikte birçok ürün konseyinin ilk defa yer alacağı etkinlikler de 12. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nda gerçekleştirilecek.

 

'Altın Çan'lar sahiplerini bulacak

 

Orion Fuarcılık tarafından özel olarak İsviçre'den getirilen "Altın Çan'lar da toplantıda basın mensuplarına sunuldu. Türkiye'nin seçkin çiftliklerinden seçilerek fuara getirilen ve canlı hayvan ırk tanıtımlarında ödüle hak kazanan hayvan sahiplerine toplamda 23 adet "Altın Çan" takdim edilecek.

 

 

 

Diğer Haberler