Tarih : 22.02.2017 - 09:34

Türk Şirketleri Hannover Messe'de Parlayacak

Dünyanın en yüksek katılımlı ve en yüksek alana sahip olan sanayi fuarı HANNOVER MESSE'nin basın toplantısı Beşiktaş'da bulunan Swissotel The Bosphorus'ta gerçekleştirildi.  Deutsche Messe AG Kıdemli Başkan Yardımcısı Marc Siemering ve İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dursun Topçu'nun konuşmacı olarak yer aldığı basın toplantısına Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdür Yardımcısı Belkıs Ertaşkın moderatörlük yaptı. Siemering'in HANNOVER MESSE 2017 ve Endüstri 4.0 ile ilgili geniş bilgiler verdiği basın toplantısı yaklaşık 1.5 saat sürdü. Toplantı, soru-cevap sonrasında sona erdi.

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından "Tüm fuarlar içinde en büyük endüstriyel fuar" olarak nitelendirilen, endüstriyel teknoloji alanında dünyanın önde gelen ticari fuarı Hannover Messe 2017, 24-28 Nisan 2017 tarihleri arasında kapılarını açacak. Fuarın ana teması ve partner ülkesinin açıklandığı toplantıya Hannover FairsTurkey Fuarcılık Genel Müdür YardımcısıBelkıs Ertaşkınmoderatör, DeutscheMesse AG Kıdemli Başkan Yardımcısı Marc Siemering ve İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dursun Topçu konuşmacıolarak katıldı.Fuar bu yıl “Entegre Endüstri – Değer Üretmek” temasına odaklandı. Fuarın resmi partner ülkesi ise Polonya olarak açıklandı.

 

Geleceğin teknolojileri fuarda sergilenecek

 

Basın toplantısında konuşan DeutscheMesse AG Kıdemli Başkan Yardımcısı Marc Siemering, dünyanın dört bir yanından katılımcıların yer alacağı Hannover Messe2017 fuarının; Endüstriyel Otomasyon, Hidrolik-Pnömatik ve Akışkan Gücü Sistemleri, Dijital Fabrika, Enerji, Basınçlı Hava ve Vakum Teknojileri (ComVac), Endüstriyel Yan Sanayi ve Araştırma&Teknolojibölümlerini kapsayacağını anlattı. Fuar boyunca yaklaşık 70 ülkeden 6.500 şirket, 80 ülkeden 200.000 ziyaretçiye ürünlerini ve hizmetlerini sunacak.

 

Entegre endüstri: 21. Yüzyıl imalatını belirleyen trend

 

"Entegre Endüstri 21. Yüzyıl imalatını belirleyen trenddir" diyen Siemering, "Etkinlik, esneklik ve verimliliği arttırmak için dijitalleşmeyi benimsemeyen imalatçılar rekabet gücünü muhafaza etmekte zorlanacaktır" dedi. Siemering sözlerine şöyle devam etti;  "İmalatçılar, dijitalleşmenin sadece daha iyi olanaklar ve makineler ile değil, aynı zamanda yeni iş hatları kurarak ve çalışanlar arasında verimliliği ve memnuniyeti arttırarak değer kattığını fark etmelidir.Hannover Messe2017'de katılımcılar sınırlı kaynakları olan şirketlerin bile entegre endüstriden nasıl faydalanabileceğini gösterecekler.”

 

İş ve siyaset dünyası için uluslararası endüstri platformu

 

Endüstri 4.0'ın doğum yeri ve yönlendiricisi olan Hannover Messe fuarının iş ve siyaset dünyası için uluslararası endüstri platformu oluşturduğunu belirten Siemering şöyle devam etti; ‘’ Hannover Messe, küçük ve orta ölçekli şirketlerin yöneticilerinin yanı sıra Apple, Foxconn, Microsoft ve Volkswagen gibi küresel işletmelerin CEO'larını da ağırlıyor. HanoverMesse'nin ziyaretçilerin yüzde 95'ini iş dünyasından profesyoneller oluşturuyor. Yüzde 68'i kilit karar alıcılar ve yüzde 44'ü yöneticilerden oluşuyor. Ziyaretçilerin yüzde 52'si fuara yeni tedarikçi arayışı ile geliyor.

 

Diğer yandan, ziyaretçilerin yaklaşık üçte biri yurt dışından gelmektedir. Bir ziyaretçinin ortalama bütçesi 550.000 Avrodur. Katılımcılar, Hannover Messe 2016'da yaklaşık 5.5 milyon potansiyel iş fırsatı sağlamıştır.

 

‘’Türk şirketleri Hermes ödülüne katılsın’’

 

Siemering, Hannover Messe’nin ayrılmaz bir parçası olan HERMES ödülü için Türk şirketlerine çağrıda bulundu. Dünyanın en önemli ve aranılan teknoloji ödüllerinden biri olan ve dünya çapında önemli işbirliklerinin kapılarını açan HERMES ödülüne Türk şirketlerinin katılması gerektiğini anlatan Siemering; ‘’ Türk şirketlerinin ekonomide ve özellikle AR-GE konularında öncü olduklarını  düşünüyorum. Bu nedenle Türki şirketleri mutlaka başvurularını gerçekleştirsin.

 

‘’Dünyada 16, Avrupa’da ise 6. büyük ekonomiye sahibiz’’

 

İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dursun Topçu ise konuşmasında‘’ Almanya’daki farklı sektörlerden çeşitli fuarlara her yıl ülkemizden çok yoğun bir ilgi oluyor. Bir yandan Avrupa’yla olan dış ticaretimiz, diğer yandan özel olarak Almanya’yla derin ve köklü ekonomik ilişkilerimiz burada çok önemli rol oynuyor. Türkiye hem büyüme dinamikleri ve piyasadaki fırsatlar hem de dışa açılma ve yurtdışı yatırımlar noktasında adeta bir merkez ülke konumunda. Dünyadaki 16. Avrupa’daysa 6. büyük ekonomiye sahibiz. Biz bu gücü ve potansiyeli uluslararası fuarlarda küresel vitrinlere taşıyoruz’’ dedi.

 

‘’Fuarda her yıl metrekare ve katılımcı sayımız artıyor’’

 

Hannover Messe fuarının Türk şirketleri için çok önemli olduğunu da vurgulayan Topçu sözlerine şöyle devam etti ; ‘’ Hannover Messe fuarı dünyanın en büyük sanayi fuarı. 1992 yılından beri Türkiye milli katılım organizasyonu gerçekleştiriyoruz. Yıllar içerisinde devam eden milli katılım organizasyonumuz, yakın zamana geldiğimizde Türkiye sanayisinin gelişmesi ile birlikte çeşitli salonlara ve sektörlere dağılmıştır. 2014 yılında 1.200 metrekarede 40 firmayla, 2015 yılında 954 metrekarede 45 firmayla, 2016 yılında ise 2000 metrekareyi aşan alanda 73 firmayla katılım sağladık. Bireysel katılımları da eklediğimizde katılımcı firma sayısı 134’ü buldu.2017 yılında ise şu ana kadar Türkiye'den 169 katılımcı 6.706 metrekarelik toplam alan için rezervasyonunu gerçekleştirdi.’’

 

Türk yatırımcılara seslenen Topçu "Türkiye’nin giderek yükselen ekonomisini, gelişen sanayisini, sektörde tercih edilir niteliklerini ve büyümeye açık gücünü gelin tüm dünyaya gösterelim’’ dedi. 

Diğer Haberler