Tarih : 06.02.2018 - 09:54

Fuar Temizlik Firmaları İsyan Etti!

Fuar Temizlik Şirketleri Platformu’na bağlı stand temizliği yapan firmalar, kendilerine fuar alanında çalışma izni vermediği gerekçesi ile CNR Holding yönetimini protesto etti. CNR Expo önünde toplanarak “Fuar alanında çalışma hakkımız engellenemez” pankartı açan temizlik firmaları okudukları basın bildirisi ile uğradıkları mağduriyeti kamuoyuna duyurmak istediler. Temizlik firmaları, alınan kararın şimdiye kadar CNR Expo’da gerçekleştirilen Anne Bebek Çocuk Ürünleri Fuarı ile IMOB Fuarı’nda denendiğini, fakat uygulamanın başarısız olduğuna dair güçlü kanaate sahip olduklarını belirttiler.

 

Bu kararın sadece stand sektörüne temizlik hizmeti veren firmaların iş potansiyelini yok etmekle kalmadığını, söz konusu karardan fuar katılımcılarının da yetersiz hizmet nedeniyle rahatsız olduğunu dile getiren Temizlik Şirketleri Platformu, okudukları basın bildirisini basın mensuplarına dağıttılar. Basın bildirisinde şu ifadelere yer verildi:

 

“Değerli Basın Mensupları, Fedakar Çalışma Arkadaşlarım;

 

Bugün burada CNR HOLDİNG tarafından serbest çalışma haklarını ve rekabet kurallarını hiçe sayan ve tüm fuarcılık sektörünü tehdit eden haksız ve bencil bir uygulamayı toplum vicdanına haykırmak için toplandık. Şayet bahsettiğimiz bu uygulamanın faydalı bir şey olduğu konusunda sadece meslek arkadaşlarımızdan değil, bütün fuar dekorasyon sektöründen ve bilhassa hepimizin sebebi nimeti olan fuar katılımcılarından tek bir olumlu görüş edinseydik karşınıza çıkmaya asla cesaret edemezdik. Nedir bu talihsiz ve vicdana ve akla aykırı uygulama? Önce onu hatırlatmak isteriz.

 

2018 yılı Ocak ayı itibari ile CNR HOLDİNG fuar dekorasyon sektörü ve fuar katılımcıları ile anlaşmalı olarak çalışan tüm profesyonel temizlik firmalarının fuar alanına girmesini yasaklamıştır. Bu hizmeti tamamen kendi bünyesinde vereceğini ilan etmiştir. Bu kararı gerekçelendirirken katılımcı firmalara gönderdiği yazıda öne sürdükleri bahane, tüm meslektaşlarımı alınan karardan fazla üzmüş, vicdanımıza bıçak gibi saplanmıştır. Meğer bizler fuarların güvenli biçimde yapılmasını tehdit ediyormuşuz.

 

Ben, yaklaşık 15 yıldan bu yana CNR Expo fuar alanında onlarca personelimiz ile hizmet vermekteyim. Aynı ciddiyetle çalıştığına inandığım en az bizim kadar tecrübeli onlarca firma sayabilirim. CNR Holding ve diğer tüm fuar alanı yönetimleri, fuar alanında sigortasız çalışmayı yasakladıklarında bu karara en çok biz sevinmiş, uygun rekabet şartları oluşturduğu için hepimiz seve seve tüm personelimizi SGK güvencesine almış ve hizmet içi eğitimlerden geçirmiştik.  CNR Holding, bu denli tecrübeli ekipler yerine tamamen toplama olduğu anlaşılan ve çoğu ilk kez fuar temizliği yapan tecrübesiz insanlarla çalışmayı tercih etmiştir. Aramızda oluşturduğumuz gözlemci ekipler vasıtası ile merakla bu yeni uygulamanın sonuçlarını görmek için fuar alanını son iki fuarda dolaştık. Fotoğraf ve video çekimleri ile fuar alanında yaşanan temizlik problemlerini belgeledik. Bizim standartlarımızda skandal olarak nitelendirebileceğimiz çok acıklı tablolar ile karşılaştık. Burada bunları CNR Holding’in kurumsal kimliğine zarar vermemek için açıklamıyoruz. Yıllarca ekmek yediğimiz bir kapıyı yıpratmak istemeyiz. Merak ederlerse bu verileri ve gözlem neticelerini kendilerine takdim ederiz. Fakat merak ettiklerini sanmıyoruz. Çünkü bu sıkıntıyı hem kendileri, hem katılımcılar hem de dekorasyon firmaları şiddetle yaşadılar. CNR Holding sadece IMOB fuarında temizlik hizmeti veremeyip veya verdiği hizmetten memnun olmayıp para iadesi isteyen kaç katılımcı olduğunu açıklasın yeter.

 

Bu işi başarmaları da mümkün değildir. Çünkü fuar temizliği bir ihtisas konusudur. Bir standa fuar öncesinde dekorasyon çalışmaları esnasında ve sonrasında olmak üzere ortalama üç kez temizlik için girilmektedir. Bir fuarın ortalama 500 katılımcısı olduğunu varsayarsak 24 saat içinde 1.500 defa ekipler halinde standlara hizmet vermek ve bu hizmeti tek bir merkezden yönetmek ne kadar sağlıklı olabilir? Kamuoyunun dikkatine sunuyoruz. Her katılımcı ihtiyaç duyduğu dakikada bu hizmeti almak zorundadır.

 

Kamuoyuna sesleniyoruz! CNR EXPO’da düzenlenen fuarlar İstanbul'da yapılan fuarların neredeyse yarısıdır. Bu demek oluyor ki bu fuar alanında hizmet üretemezsek diğer fuar alanlarında verilecek hizmetlerle yetinmek zorundayız. Halbuki bizler tüm fuar alanlarının istediği standartlarda ekip oluşturabilmek için personele yatırım yaptık ve SGKlarını düzenli ödüyoruz. Bundan sonra CNR Expo da hizmet veremeyeceksek böyle nitelikli ekipleri sürekli bünyemizde çalıştırmak imkansız hale gelecek ve bu tecrübeli insanları dağıtmak zorunda kalacağız. Bunun zararı sadece CNR Expo’da yer alan katılımcılara değil, tüm fuarcılık sektörüne olacaktır. Nitelikli iş gücü bulmanın bu denli zor olduğu bir ülkede bütün bunlar ne uğruna yaşanmaktadır? Vardığımız neticeyi hepinize haykırıyoruz. Dikkatle dinleyiniz.

 

Bizler fuar alanında verdiğimiz hizmet için metrekare başına yaklaşık 2 TL ile 3 TL arası bir bedel almaktayız. Fakat gördük ki CNR Expo bu hizmeti katılımcılarına 4 TL civarında vermektedir. Daha doğrusu verememektedir. İçeride CNR Expo’nun personeli olmayan, anlaşmalı olarak çalışan tecrübesiz ekipler üzerinden her metrekare başına 1 TL kazanmak için mi bu uygulama başlatılmıştır? Kimseye itham etmiyoruz. Yalnızca kendilerine bunu soruyoruz. Cevapları evet ise Türkiye'nin en büyük fuar şehri olan İstanbul'un en güzide yerinde, en büyük fuar alanını işleten CNR HOLDİNG 20 yıldır kendilerine ve katılımcılarına hizmet eden şu gariban temizlik firmalarının 1 TL’sine muhtaç mıdır? Eğer öyleyse tüm fuarcılık sektörümüzün düştüğü durum vahimdir.

 

Bizler basit gibi görünen bir iş yapıyor olabiliriz. Ancak bu okumadığımız, düşünmediğimiz anlamına gelmez. Şu son bir ayda alanınızda çalışan personelinize sorarsanız yaptığımız işin basit bir şey olmadığını da anlarsınız. CNR HOLDİNG yönetimine tavsiyem şudur; Sizler enerjinizi; nitelikli ve kaliteli katılımcı edinmek, akan çatıları ve delik deşik olmuş zeminleri onarmak, otoparkları düzenlemek, Cumhurbaşkanımız, Başkomutanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye vizyonuna yakışır bir fuar alanını ziyaretçilerinize sunmak için harcayınız. Stand temizliği gibi sizi direkt ilgilendirmeyen ve katılımcı ile dekoratör arasındaki bir sözleşmenin icabı olarak çalışan stand temizlik firmalarının mütevazı gelirine göz dikmeyiniz. Bizler yanlış bir şey yaparsak sizden önce dekoratör ve katılımcılar bizi derhal cezalandırmaktadır, bu otokontrolü bozmayınız. Bu hatada ısrar ederseniz yarın ekiplerimiz dağıldığında yalnızca siz değil tüm fuarcılık sektörü bu hizmetten mahrum kalacaksınız. Dolayısı ile bu çağrımızı yalnızca CNR Holding'e değil, Tüyap ve IFM başta olmak üzere diğer tüm fuar alanı yönetimlerine, tüm fuar organizatörlerine yine tüm fuar dekorasyoncularına yapıyoruz. Lütfen arkamızda durunuz. Sesimizi duyacağından emin olduğumuz değerli hükümetimizin ilgili bakanlıklarına, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Müdürlüğüne ve Fuarcılık Meclisi'ne bu haksız uygulamadan vazgeçilmesi için gereken adımları atmalarını istirham ediyoruz. 

 

Hepinize saygılarımızı sunarız”

Diğer Haberler