Tarih : 27.02.2017 - 09:52

Mobil Dünya Kongresi Başladı

Mobil dünyanın kalbinin attığı fuar başladı. Cep telefonundan akıllı saate, tabletten nesnelerin interneti çözümlerine kadar pek çok yeni teknolojinin görücüye çıktığı Mobil Dünya Kongresi (Mobile World Congress-MWC) kapılarını bugün açıyor. İspanya’nın Barcelona şehrinde 27 Şubat - 2 Mart arasında sürecek olan fuarda mobille ilgili her şey var. 

 

Yeni model furyası

 

Fuarda bu yılki trendler; nesnelerin interneti, 5G, sanal gerçeklik, giyilebilir teknoloji ve internete bağlı otomobiller. Fuarda tanıtılması beklenen cep telefonlarına göz attık.

 

Geçen yıl fuarda Samsung Galaxy S7 açıklanmıştı. Markanın merakla beklenen yeni cep telefonu modeli Galaxy S8’i bu yıl büyük bir etkinlikle tanıtması bekleniyordu. Ancak son haberler bunun olmayacağı yönünde. S8’in tanıtımı mart sonuna kaldı. Cep telefonu yerine bu yılki fuarda Samsung yeni tablet modelini tanıttı. Galaxy S3 tablet, geliştirilmiş özellikleriyle iPad Pro’ya rakip olacak.

 

Japon Sony de yeni cep telefonu modelleriyle fuarda yerini aldı. Orta ve üst segmentte 5’e yakın model lanse edebilir. Telefonların özelliklerinin 5.5 inç ekran, 4K çözünürlük ve Snapdragon 835 işlemciye sahip olabileceği belirtiliyor.

 

LG, geçen yıl G5’i fuarda duyurmuştu. Yeni amiral gemisi modeli G6’yı da Barcelona’da lanse edeceği kesinlik kazandı. Eğer sızdırılan bilgiler doğruysa tasarım olarak G5’e çok benziyor. LG, G6’da da çok farklı şeyler sunmayı planlıyor. 5.7 inç ekran, çift lensli kamera bunlar arasında.

 

Huawei de yeni cep telefonu modellerinin lansmanı için MWC’yi seçiyor. Bu yıl P serisinin yeni modeli P10’un lansmanı var. Telefonun tam ismi bilinmiyor ancak P10 olacağı tahmin ediliyor. Huawei’nin yeni modelinin çift lens, Leica kamera, 5.5 inç’lik ekran ve daha güçlü işlemciye sahip olması bekleniyor.

 

Lenovo’nun satın aldığı Motorola’dan da fuarda çıkış yapması bekleniyor. MWC’yi amiral gemisi modellerini tanıtmak için çok kullanmıyor ama orta segmentte yeni modelleri bekleniyor. En son Moto G5, Moto X modellerini tanıtmıştı.

 

HTC’nin beklenen 11 modelini tanıtmayacağı kesinleşti. Ancak firmadan başka yenilikler gelebilir. HTC, daha yeni olarak U Play ve U Ultra telefon modellerini lanse etmişti. Çinli ZTE de yeni telefonlarını tanıtabilir. Blackbery’nin de yeni modelle çıkış yapacağı konuşulanlar arasında. 

 

Türk markaları...

 

Yeniden hayata dönen efsanevi Nokia’dan ise üç cep telefonu modeli tanıtımı yolda. Ünlü 3310’un revize modelinin tanıtılacağı söylentileri de cep telefonu severlerde heyecan yaratıyor. Nokia’nın isim hakkını HMD firması aldı ve yeni üretimlerini yapıyor. Nokia, halihazırda Çin’de bir modelini pazara sundu. Avrupa pazarı için yeni modellerini MWC’de tanıtabilir.

 

 

Türk markaları da fuarda yerini alıyor. Vestel, Venus markalı cep telefonun yeni modelini fuarda görücüye çıkarıyor. General Mobile da, Android One GM 6’yı lanse ediyor olacak.

 

KAYNAK: Milliyet

Diğer Haberler

Fuaye
Saim
Bozdemir
Fuar Merceği

Bölgesel Fuar Haberleri
Fuaye