Tarih : 23.11.2017 - 09:25

SÜS BİTKİLERİ SEKTÖRÜ YENİ YILA UMUTLU GİRİYOR

Hazine arazileri rayiç bedellerinin binde bir değeriyle üretim için sektöre kiraya veriliyor. 2016 yılında sadece 48 bin dekar alanda 4,5 milyar TL üretim değeri ve 700 bin kişilik istihdam sağlayan süs bitkileri sektörü bu kararla yüzde 100 büyüyecek. Sektörün tek fuarı Flower Show İstanbul bu önemli gelişmelerle Tüyap Kongre ve Fuar Merkezi’nde kapılarını açtı.

 

Avrupa’da 200 yıla dayanan geçmişi ile büyük bir sektör olan “Süs Bitkileri”Türkiye’de son yıllarda ciddi bir büyüme kaydediyor. Sektörün en büyük problemleri üretim yapılacak alan bulunamaması ve KDV oranları.

 

CYF Fuarcılık tarafından Tüyap Kongre ve Fuar Merkezi’nde, 23-25 Kasım tarihleri arasında bu yıl 9’incisi düzenlenecek olan “FlowerShow İstanbul Süs Bitkileri Peyzaj ve Yan Sanayileri İhtisas Fuarı” öncesi önemli bir gelişme yaşandı. Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği(SÜSBİR) tarafından; “Tarım Bakanlığı’nın aldığıkararla hazine arazileri, rayiç bedellerinin binde bir değeriyle sektöre kiraya verilecek. Bu da demek oluyor ki süs bitkileri büyüyebilmek için ihtiyaç duyduğu üretim alanlarına kavuşacak.  Bu çok önemli bir gelişme… Önümüzdeki yıl hem üretim değeri, hem ihracat hem de istihdam rakamlarında yüzde 100’e yakın bir büyümeden bahsediyor olacağız. Şu an için önümüzdeki tek önemli sorun KDV oranının sektörün farklı kollarında değişkenlik göstermesi… Bu durum faturasız işleme ve kayıt dışılığa sebep oluyor. Bazı tohumlar ve sertifikalı meyve fidanlarında KDV %1 iken sebze tohumları ve fidelerinde % 8, çiçek tohumları soğanları ve süs bitkilerinde ise 18. Bu oranların sektörün geneli için tek bir orana dönüştürülmesi önemli bir ihtiyaç… Bu sorun da çözüldüğünde sektör hem daha geniş pazarlara açılabilecek hem de küresel rekabette önemli bir avantaj elde edilecek” açıklaması yapıldı.

 

23 Kasım Perşembe günü Tüyap Kongre ve Fuar Merkezi’nde  kapılarını açacak olan Avrasya’nın en büyük Bitki ve Peyzaj Fuarı“Flower Show İstanbul”a başta yerli üreticiler olmak üzere, Hollanda, İtalya, Belçika, Almanya’nın da aralarında bulunduğu birçok ülkedenküresel üreticiler vesektör temsilcileri katılacak. Fuarda bu yıl yaklaşık 50 farklı ülkeden 15 bin ziyaretçinin ağırlanması hedefleniyor.2017 yılının Ocak-Eylül döneminde Türkiye Süs bitkileri ve mamulleri ihracatı bir önceki yıl aynı döneme kıyasla değer bazında yüzde 100 e yakın artış göstererek, toplam 65 milyon 917 bin dolara yükseldi. 50 farklı ülkeden gelecek ziyaretçiyle fuardada önemli bir ihracat gerçekleşmesi bekleniyor.  

Diğer Haberler