Tarih : 09.05.2017 - 17:29

Savunma Sanayii Tüyap'ta Boy Gösteriyor

IDEF 2017 Savunma Sanayi Fuarı kapılarını açtı. 9 Mayıs'ta başlayan IDEF 17, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek. Konunun profesyonllerinin katılabileceği IDEF 2017'yi kimler ziyaret edebilecek merak ediliyordu. Bu konuda açıklama Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'tan geldi.

 

Özellikle konunun profesyonelleri tarafından heyecanla beklenen IDEF 2017 Savunma Sanayi Fuarı, 9 Mayıs 2017 Salı günü başladı. Katılımcı firma sayısı bakımından dünyanın en büyük fuarlarından biri olarak dikkat çeken IDEF 2017'de bazı yerli ve milli silahlar ilk kez tanıtılıyor. Bu yıl 13'üncüsü düzenlenen Savunma Sanayi Fuarı 12 Mayıs 2017 Cuma gününe kadar devam edecek. Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) sorumluluğunda düzenlenen fuar katılımcı ülkeler arasında işbirliğinin geliştirilmesi açısından da önemli bir organizasyon olarak dikkat çekiyor.

 

IDEF 2017'yi kimler ziyaret edebiliyor?

 

Çok sayıda firmanın katıldığı IDEF 2017'yi ziyaret etmek isteyenler, "Fuarı kimler ziyaret edebiliyor?" sorusuna yanıt arıyor. Öncelikle fuar sadece konunun profesyonellerine açık ve 18 yaşından küçükler fuarı ziyaret edemiyor. Ancak Milli Savunma Bakanı Fikri Işık sektör çalışanları haricinde katılımcının sınırlı tutulacağı fuar öncesinde Twitter hesabından açıklamada bulundu ve "IDEF 2017'yi Çarşamba gününden itibaren şehit yakınları, gaziler ve üniversite öğrencileri kapıda kart alarak ziyaret edebilirler" dedi. 10 Mayıs'ta vatandaşların ziyaret edebileceği fuarın ziyaret saatleri ise 10-11 Mayıs'ta 10.00-17.00, 12 Mayıs'ta ise 10.00-16.00 olarak belirlendi.

 

Başbakan Binali Yıldırım IDEF 2017 açılışında konuştu

 

IDEF 2017 Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı açılış töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Bugün katılımcı firma sayısı bakımından dünyanın 5'inci büyük fuarına ev sahipliğini yapıyoruz. İlk defe Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerimizin fuarda tanıtım stantları olacak. Bazı yerli ve milli silahlarımız ilk kez tanıtılmış olacak" dedi.

 

Türkiye'nin savunma yatırımları konusuna değinen Başbakan Yıldırım şu ifadeleri kullandı:

 

"Dünyanın en büyük sanayi firmaları listesine 2 Türk firmasının girmeyi başardığını söyleyen Başbakan Binali Yıldırım, "Bugün 6 milyar doları bulan ciroya çıkmış durumdayız. İhracatımız 1.7 milyar dolar seviyesine geldi. AR-GE harcamalarına ayırdığımız pay artıyor. Bu yıl 460 adet proje üzerinde çalışıyoruz. Altay tankı, zırhlı araçlar, milli piyade tüfeği gibi savunma araçlarını başarıyla yaptık ve silahlı kuvvetlerimizin envanterlerine dahil ettik. Savunma sanayimizde Hürkuş uçağımız, Atak helikopterimiz, deniz karakol uçaklarımız, insansız hava araçları da, savunma sanayi envanteri içerisinde önemli araçlar haline geldi.

 

Milli uzay ajansının kurulma aşamasındayız. Yerli haberleşme uydusunu, yerli kaynaklarla yapmak için çalışmalara başladık. Bölgesel uçak projesi, havuzlu çıkarma gemileri gibi projelerimiz, halen devam eden işler arasında.

 

15 yıl önce savunma sanayinde dışa bağımlılığımız yüzde 80'ler mertebesindeyken, bugün bu oran yüzde 40'ların altına düştü. Milli katkı oranı yüzde 60'ın üzerine çıktı. Binden fazla şirket, küçük, orta ölçekli işletmeler, araştırma kuruluşları ve üniversitelerin katılımıyla yerli savunma altyapısı oluşturuldu"

Diğer Haberler