Tarih : 19.10.2022 - 00:56

Paris Otomobil Fuarı 4 Yıl Aradan Sonra Açıldı

Paris Otomobil Fuarı 4 yıl aradan sonra Fransız markaların ev sahipliğinde kapılarını açtı. Pandemi sonrası sınırlı katılımın gerçekleştiği fuara Fransız markalar bile tam iştirak etmedi. Renault, Dacia ve Peugeot’nun yeni modellerini tanıttığı fuara Asyalılar da damga vurdu. R5 TURBO 3E ve yeni Kangoo E-Tech yüzde 100 elektrikli ilk kez burada gösterildi. Paris’te Jeep’in ilk elektriklisi Avenger, Çinli BYD ve Great Wall, Vietnamlı Vinfest de sahne aldı.

 

Avrupa’nın en çok dikkat çeken otomobil fuarlarından biri olan Paris Otomobil Fuarı 2022 (Mondial de l’Automobile de Paris) kapılarını açtı. Pandemiyle birlikte ertelenen fuar 4 yıl aradan sonra yeniden can bulmaya çalışıyor. Fuar Fransız markaların egemenliğinde başladı fakat Çinli üreticilerin de istilası oldukça yüksek. Ağırlıklı olarak elektrikli otomobillerin sergilendiği alanda, mobilite çözümleri de dikkat çekiyor.

 

Oldukça az sayıda otomobil üreticisinin katıldığı fuarda sadece birkaç konsept model sergilendi. Global olarak hemen hemen 7 markanın katıldığı fuarda Fransızların ağırlığı dikkat çekti. Bu sene fuara Alpine, Dacia, DS, Jeep, Peugeot ve Renault ile Renault Grubu’nun mobilite markası Mobilize katıldı. Asyalı üreticilerin de damga vurduğu fuarda birkaç modelin lansmanı gerçekleşti. Çin’in en büyük elektrikli otomobil üreticilerinden olan BYD ve Great Wall’dan sonra Vietnamlı Vinfast da beğeni topladı.

 

Fisker, Ocean SUV’u Mercedes-Benz ise resmi katılımcı olmadı fakat aynı gün EQE SUV modelini tanıttı. Başta elektrikli otomobiller olmak üzere geleceğin mobilite çözümleri, iki kişilik mikro otomobiller, konsept araçlar ve hidrojenli araçlar ön plandaydı. Fuarın en büyük gösterisini ev sahipleri Renault ve Dacia gerçekleştirdi.

 

Renault markası 2025 yılında muhtemelen ‘Renault 4’ olarak adlandıracağı küçük elektrikli SUV modelinin konsepti ‘4ever Trophy’inin konseptini ilk kez bu fuarda gösterdi. Dacia da kısa süre önce tanıtılan Manifesto konsept otomobili başta olmak üzere, markanın tüm ürün gamını yeni marka kimliğiyle fuarda sergiledi.

 

Ayrıca, Dacia’nın ilk hibrit motoru da (Hybrid 140) Paris’teki şovda lanse edildi. Öte yandan, Jeep’in ilk elektrikli modeli Avenger ve Peugeot’nun yeni gövde tipli 408, yenilenen DS 7 ve DS 4 de fuarda öne çıkan otomobiller arasındaydı.

 

RENAULT’UN VOLTAJI ARTACAK

 

Paris Otomobil Fuarı’nda sorularımızı cevaplayan Renault MAİS A.Ş. Genel Müdürü Dr. Berk Çağdaş “Türkiye’de 2023 yılının ilk yarısında satışa sunmayı planladığımız yeni Renault Austral ve Megane E-Tech yüzde 100 elektrikli modelleriyle, Renault’nun C segmentindeki büyük atağını biz de ülkemizde sürdüreceğiz. Merakla beklenen ve tarihinde ilk kez E-Tech yüzde 100 elektrikli versiyonuyla sunulan Renault Kangoo E-Tech yüzde 100 elektrikli modelini de 2023’ün ilk yarısında Türkiye’de kullanıcılarımızla buluşturmayı hedefliyoruz” dedi.

 

400 KİLOMETRE MENZİLLE JEEP AVENGER

 

Jeep, 2022 Paris Otomobil Fuarı’nda yeni elektrikli Avenger modelini tanıttı. Wrangler, Compass ve Renegade’in 4xe modelleriyle birlikte elektrikli Jeep ürün gamına katılacak olan Avenger, 400 kilometrelik menzille dikkat çekiyor. Marka, yıl sonuna kadar Avrupa kıtasındaki büyük pazarlarda sadece elektrikli SUV modelleri satışa sunuyor olacak.

 

DACIA’DAN İLK HİBRİT MOTOR

 

Fransız Renault kontenjanından yararlanan Dacia da fuarda yeni konseptini ve tarihinde ilk kez hibrit modelini tanıttı. Şimdilik sadece Jogger hibrit ile dikkat çeken marka, bu teknolojiyi gelecekte tüm modellerine uygulayacak. Paris’te, 1.6 litrelik turbo benzinli ünitesine 1.2 kWh’lik bir aküyle yola çıkacak. E-Tech teknolojisini kullanan marka, 145 beygirlik güce sahip olacak. Aracın Avrupa fiyatı ise 25 bin euroyu geçmeyecek.

 

VİETNAMLI VINFAST ELEKTRİKLİ SUV’LARI İLE DİKKAT ÇEKTİ

 

Vietnamlı üretici Vinfast fuarın dikkat çeken markalarından biri oldu. Modellerini birbiri arkasına sıralayan marka, yüzde 100 elektrikli araçlarla büyük ilgi topladı. SUV’ye ağrılık veren markanın hedefinde ise Avrupa pazarı var. Tam elektrikli modellerin teslimatı 2022 sonuna kadar Avrupa ve ABD’de başlayacak. Üretici Paris’te VF 8 ve VF 9 modellerinin yanı sıra VF 6 ile VF 7’yi de lanse etti.

 

MİKRO ARAÇLAR İLGİ TOPLADI

 

Fuarında minik mobilite araçlar da dikkat çekti. Özellikle mikro otomobillerin yoğun olduğu fuar yine Çin modelleriyle çeşitlendi. Düşük menziller ve ufak boyutlarıyla dikkat çeken araçlar, özellikle Avrupa’nın şehir içi ulaşım trafiğine alternatif olarak görülüyor. Şehir içi elektrikli ulaşım çözümleri odağında ürünler ortaya koymak üzerine hayata geçirilen bu girişimler yavaş yavaş global markalara da yansıdı. Renault Grubu’nun mobilite ve finans bölümü Mobilize, şehir içi kullanıcıları ve kısa süreli kiralamaları hedefleyen elektrikli bir dört tekerlekli bisiklet olan Duo da sergilendi. Mobilize ayrıca, paylaşılan scooter hizmetlerine üç tekerlekli bir alternatif olan Solo konseptini de gösterdi. 2024 yılına kadar Avrupa için planlanan hızlı şarj istasyonları ağının planlarını detayları paylaşıldı.

 

ASLANDAN 2 YENİ MODEL LANSMANI

 

Peugeot, Paris Otomobil Fuarı’nda ürün gamındaki elektrikliye geçiş yaklaşımını vurguladı. Marka, fuarda yeni e-208’in yanı sıra hibrit 408’in dünya lansmanlarını gerçekleştirdi. Elektrikli araç tutkunları, ilk kez bir otomobil fuarında sergilenen Peugeot 9X8 Hybrid Hypercar’ı ve Peugeot 508 PSE’yi yakından inceleme fırsatı buldu.

 

ÇİNLİLERİN TESLA’SI: BYD HAN

 

Paris’te en dikkat çeken Çinlilerden biri olan BYD, yeni modellerini tanıttı. Üreticilerin Tesla katili olarak tanımladığı model, değil markanın ülkenin bile amiral gemisi olarak öne çıkıyor. Aynı zamanda marka Tesla’dan sonra dünyanın en büyük elektrikli üreticilerinden biri. 86,4 kWh pil kapasitesi ve 520 beygirlik gücüyle dikkat çeken elektrikli otomobil aynı zamanda 4 tekerden çekiş sistemine de sahip. Modelin Avrupa’daki satış fiyatı hemen hemen 70 bin euronun üzerinde olacak. BYD Han, Tesla Model S’e rakip olarak sahneye çıkıyor.Kaynak:Karar

Diğer Haberler